mgr Ewelina Jaskulska
Założyciel Centrum Mediacji LexPoland oraz Kancelarii Prawa i Mediacji LexPoland Legal Group
Centrum Mediacji LexPoland oferuje profesjonalne prowadzenie mediacji pozasądowych oraz przedsądowych w sprawach z zakresu m.in. prawa cywilnego, gospodarczego, pracy oraz prawa rodzinnego. Przeprowadzamy kompleksowo cały proces mediacyjny aż do osiągnięcia satysfakcjonującej obie strony strony ugody mediacyjnej oraz zatwierdzenia jej postanowień przez sąd. Takie zakończenie sporu pozwala nie tylko zaoszczędzić czas i środki finansowe, lecz również posiada nieoceniony wpływ na psychiczny stan stron. Zatwierdzenie przez sąd ugody zawartej przed mediatorem pozwala na stosunkowo szybkie zakończenie postępowania.
Katalog spraw, dla których polskie prawo dopuszcza osiąganie rozwiązań przed mediatorem na drodze postępowania mediacyjnego jest na tyle szeroki, aby szczerze zachęcać wszystkich naszych klientów do skorzystania z szeregu zalet, jakie przynosi uniknięcie przenoszenia sporu na salę sądową.
Na drodze postępowania mediacyjnego może zostać ustalona m.in. wysokość alimentów lub dokonany podział majątku. Po zawarciu ugody przed mediatorem, jej treść zostanie niezwłocznie skierowana do sądu, w celu uzyskania jej zatwierdzenia. Rozwiązanie takie pozwala osiągnąć stronom zabezpieczenie swoich potrzeb przy jednoczesnym uniknięciu przykrych doświadczeń związanych z walką na sali sądowej.
Ugoda mediacyjna jako dokument będący efektem procesu mediacyjnego, zawierający możliwie najbardziej korzystne rozwiązania dla wszystkich jego stron, na mocy postanowienia właściwego sądu uzyskuje moc wyroku sądowego.
Mediator jest bezstronną osobą, która wspiera strony w spokojnym przedstawieniu swoich racji i argumentów, we wzajemnym wysłuchaniu, a następnie w odnalezieniu wspólnych interesów. Na tej podstawie mediator wspiera strony w wypracowaniu możliwych rozwiązań. Mediator pomaga skoncentrować się na problemach, uzgodnieniu na czym one polegają, a następnie w wypracowaniu porozumienia, które usatysfakcjonuje wszystkie strony.
Do mediatora można zgłosić się na każdym etapie konfliktu, w szczególności wówczas, gdy strony doszły do wniosku, że nie są w stanie ze sobą rozmawiać albo mimo prowadzonego dialogu, nie są w stanie samodzielnie znaleźć rozwiązania.
Skorzystanie z usług mediatora jest możliwe przed wszczęciem procesu sądowego. Strony konfliktu mogą się umówić ustnie, że zamiast od razu wszczynać postępowanie przed sądem, poszukają rozwiązania w obecności mediatora. Mediacja może zastąpić postępowanie sądowe, a ugoda osiągnięta przed mediatorem wymagać będzie jedynie zatwierdzenia przez Sąd.
Jeżeli jedna ze stron chciałaby zaprosić do mediacji drugą stronę i nie wie jak to zrobić, najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do wykwalifikowanego mediatora.
Dobrowolność – mediacja jest możliwa tylko przy dobrowolnym wyrażeniu zgody przez obie strony sporu, bez wywierania jakiejkolwiek presji czy nacisku; strony mogą na każdym etapie odstąpić od udziału w mediacji
Bezstronność – strony tego postępowania mają równe prawa i powinny być jednakowo traktowane
Poufność – przebieg postępowania objęty jest tajemnicą
Neutralność – mediator nie jest arbitrem, jest bezstronną i neutralną osobą, która nie narzuca i nie sugeruje właściwego – jego zdaniem – rozwiązania
Akceptowalność – strony muszą zaakceptować osobę mediatora, akceptować jego rolę oraz zasadność uzyskania pomocy w osiągnięciu porozumienia
Nieformalność postępowania – mediacja odbywa się poza sądem, w atmosferze prywatności
Szybkość postępowania – proces mediacji daje stronom możliwość szybkiego zakończenia sporu, bez konieczności udziału w często długim i stresującym procesie sądowym
Satysfakcja – strony stosują się do przyjętych ustaleń, ponieważ same te ustalenia poczyniły; w mediacji nie ma wygranych i przegranych, gdyż wygrywają obie strony sporu; wynikiem mediacji jest satysfakcja dla obu stron wynikająca z możliwości wzięcia sprawy w swoje ręce
Skuteczność – skuteczność mediacji potwierdzają wszystkie statystyki, w tym w USA, Unii Europejskiej oraz w wielu innych krajach; mediacja jest alternatywą dla przeciążonego systemu wymiaru sprawiedliwości, jego formalizmu, przewlekłości i wysokich kosztów.