W przypadku zaistnienia przeszkód w skutecznym uzyskaniu zaspokojenia istniejących roszczeń majątkowych na etapie postępowania przedsądowego, oferujemy naszym klientom wsparcie w ich dochodzeniu na drodze sądowej. Wyboru najbardziej adekwatnego z dostępnych narzędzi prawnych dokonujemy wspólnie po wnikliwym przeanalizowaniu sprawy oraz zgromadzonych dowodów. Należy pamiętać, iż obecnie wszystkie dowody, na które chcemy powołać się w sprawie, należy zgromadzić już na etapie formułowania pozwu. Konieczność ta wynika z przywróconej do Kodeksu postępowania cywilnego na mocy nowelizacji z 07.11.2019 r. zasady prekluzji dowodowej.
Mając w zamiarze dochodzenie na drodze sądowej na drodze sądowej istniejących w świetle prawa cywilnego roszczeń majątkowych, warto rozważyć uprzednie zwrócenie się do sądu z wnioskiem o ustanowienie zabezpieczenia na majątku dłużnika. Należy jednak pamiętać, iż na tym etapie sąd nie jest w żaden sposób zobowiązany do badania i dochodzenia składników majątku dłużnika, dlatego to na wnioskodawcy spoczywa obowiązek wywiedzenia oraz wskazania istniejącej części majątku dłużnika, na którym miałoby owe zabezpieczenie zostać ustanowione.
W sytuacji, gdy otrzymaliśmy jakiekolwiek pismo wzywające nas do spełnienia świadczenia pieniężnego, na początku należy przede wszystkim niezwłocznie dokonać analizy w zakresie rzeczywistego istnienia świadczenia, a także tego, czy jest ono świadczeniem należnym, wymagalnym oraz zupełnym. Sytuacja bowiem nie zawsze jest taką, jaką wydaje się być opierając się jedynie na treści twierdzenia osoby zgłaszającej roszczenie. W prawie cywilnym istnieje bowiem szereg okoliczności, których zaistnienie wpływa na realną możliwość dochodzenia realizacji przez dłużnika zobowiązań, które mogą przekształcić się w zobowiązania niezupełne, tzw. naturalne. Powołanie się na wspomniane okoliczności stanowi przywilej zobowiązanego do świadczenia, jednak podjęcie takiego kroku doprowadza do sytuacji, w której realizacja zobowiązania za pomocą przymusu staje się niemożliwa. Zatem mimo przekonania o byciu zobowiązanym do zapłaty zgodnie z treścią twierdzenia zawartego w wezwaniu, warto już na tym etapie skonsultować i szczegółowo przeanalizować sprawę, bowiem to w jaki sposób zareagujemy na otrzymane wezwanie determinować będzie dalszy bieg przedmiotowej sprawy.
Otrzymałeś pismo, w którym osoba uznająca się za wierzyciela wzywa Cię do dobrowolnego spełnienia wymagalnego świadczenia pieniężnego w wyznaczonym terminie.
Konieczne jest dokonanie analizy sytuacji faktycznej oraz prawnej opisanego w wezwaniu zobowiązania, m.in w celu zbadania, czy jest ono ważne i zupełne.
Otrzymałeś nakaz zapłaty wydany przez sąd na skutek pozwu złożonego do sądu przez osobę uznającą się za wierzyciela
i stałeś się osobą pozwaną w postępowaniu upominawczym.
Odpis pozwu zawierający wszystkie twierdzenia powoda powinien zostać doręczony wraz z nakazem zapłaty.
Termin na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty doręczonego na terenie kraju wynosi 14 dni.
Jest to pismo procesowe w rozumieniu art. 126 par.1 KPC, a wobec, aby uznany został za wniesiony prawidłowo jego treść spełniać musi określone wymogi ustawowe.
Otrzymałeś nakaz zapłaty wydany przez sąd na skutek pozwu złożonego do sądu przez osobę uznającą się za wierzyciela
i stałeś się osobą pozwaną w postępowaniu nakazowym.
Odpis pozwu zawierający wszystkie twierdzenia powoda powinien zostać doręczony wraz z nakazem zapłaty.
Termin na wniesienie zarzutów wobec nakazu zapłaty doręczonego na terenie krajów Unii Europejskiej wynosi miesiąc (zmiana przepisów obowiązuje od 24.09.2021 r.).
Obowiązkowo muszą one zostać wniesione w formie pisma procesowego, gdyż jedynie wyjątkowo w sprawach z zakresu prawa pracy oraz ubezpieczeń społecznych pracownik lub ubezpieczony mogą to zrobić ustnie do protokołu.